Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 975 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Stare wiedźmy muszą odejść ...

Wodnik, Gwiazda i Jakob Böhme

wtorek, 24 września 2013 21:52
Skocz do komentarzy

Pracując uporczywie nad stworzeniem nowego nieba gwiaździstego, dzisiaj skończyłem gwiazdozbiór Wodnika, czyli wielki arkan XVII Gwiazda.

 

 

C:\fakepath\Wodnik_Gwiazda.jpg

 

Wystarczyło wziąć tę kartę z talii Rider-Waite’a:

 

C:\fakepath\Gwiazda_Waite.jpg

 

a następnie odwrócić postać dziewczyny, z lekka dopasować jej wysuniętą do przodu nogę do grupy gwiazd, które obecnie znajdują sie na jej łydce, by problem został rozwiązany. Wielka gwiazda jest wyżej niż na karcie, bo w miejscu, gdzie powinna ona się znaleźć, wcina się w obszar Wodnika rybi ogon Koziorożca, czyli właściwie kozioryby.

 

Siedem mniejszych gwiazdek rozmieściłem tak, by znalazły się one w miejscach, gdzie są odpowiednio jasne gwiazdki na niebie. Tak jak na karcie Waite’a – cztery po lewej stronie, trzy po prawej – tyle tylko, że wskutek odwrócenia dziewczyny ma ona teraz cztery za plecami a trzy przed sobą. Zlikwidowałem Rybę Południową, jako że nie należy mnożyć ryb ponad konieczność, a jej gwiazdy przydały się jako ozdoba trzech gwiazdek z przodu dziewczyny – są to te oznaczone literami greckimi (te z oznaczeniami liczbowymi są Wodnikowe zgodnie z oficjalnym astronomicznym podziałem nieba).

 

Oczywiście,  najważniejszym nabytkiem jest słynna gwiazda Fomalhaut, jedna z czterech gwiazd królewskich, która systemowo i tak powinna należeć do Wodnika, tak by wszystkie cztery gwiazdy należały do gwiazdozbiorów odpowiadających znakom stałym (Aldebaran jest z Byka, Regulus z Lwa, Antares ze Skorpiona, a Fomalhaut z Wodnika).

 

W tym wizerunku gwiazdozbioru Wodnika nie ma ptaszka na drzewie, który jest na karcie Gwiazda. Nie ma go dlatego, że ten ptaszek, a właściwie ogromny ptak, stanowi oddzielny gwiazdozbiór – Orła. Oddzielny, ale w zasadzie stanowiący jedną całość z Wodnikiem. Orzeł leci z północnego bieguna nadgalaktycznego (do którego dotyka ogonem) na południowy biegun galaktyki. Ten wspólny południk nadgalaktyczny i galaktyczny widoczny jest na rysunku jako mniej więcej pionowy łuk przechodzący przez jego środek. Cel lotu zaznaczony jest na dole strzałką. Orzeł ten unosi w szponach młodzieńca z napiętym łukiem. Strzała wycelowana jest w gwiazdę 3 Aqr, która jest elementem tej wielkiej gwiazdy na górze, do której bezpośrednio przylega gwiazdozbiór Orła.

 

Otóż ten młodzieniec to Wodnik, wysłany z nieba na Ziemię, żeby pokierować na niej ewolucją życia. Celem jego jest więc gwiazdozbiór Gaja, w którym znajduje się południowy biegun galaktyki. I właśnie na Gaję leję Wodnik lub Wodniczka-Gwiazda swoją wodę. Wniosek z tego wyciągam taki, że Gaja reprezentuje żywioł ziemi, którą Wodnik nawadnia. Chodź tuż przy Gai znajduje się też Wieloryb (Cetus, potwór morski), co świadczy o tym, że i woda jest tam niedaleko. A Wieloryb stanowi właściwie jedna całość z Rybami.

 

Na koniec wyjaśnić wypada znaczenie układu: jedna duża gwiazda + siedem małych. Nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ zagadnienie gruntownie rozpracował Jakob Böhme w swojej rozprawie „Sześć punktów teozoficznych”, a ja jeszcze gruntowniej to skomentowałem w przedmowie do własnego przekładu tego dzieła. Książka ukaże się już niebawem (9 października ).  Kupcie, przeczytajcie,  to się wszystkiego dowiecie.

 

Powiem tylko, że w wiecznym bezgruncie, w sferze wolności poza naturą, konstytuuje się w sposób magiczny Bóg w trójcy jedyny – i to jest ta Jedna gwiazda. Natomiast dalszy ruch Absolutu związany jest z powstaniem wiecznej natury obejmującej dwa principia i siedem postaci natury (lub siedem duchów Bożych). Na każde z tych principiów przypadają cztery postacie, gdyż jedna, centralna i najważniejsze, jest wspólna. To jest ta mała gwiazda, przez którą przechodzi południk  łączący  północny biegun nadgalaktyczny z południowym biegunem galaktyki. Oznacza ona wściekły ciemny ogień, który jednak zarazem jest źródłem światła miłości.  Z pozostałych sześciu gwiazd trzy gwiazdy poniżej Koziorożca reprezentują pierwsze principium (Boga w gniewie), a trzy gwiazdy po północnej stronie ekliptyki, poniżej Pegaza  – drugie principium (Boga w miłości). W takim układzie Koziorożec nabiera rysów Boga Ojca jako Boga w gniewie, Pegaz Syna Bożego jako Boga w miłości, a Wodnik/Wodniczka – odpowiada Duchowi Świętemu. 

 

Dwa odwieczne principia współistnieją sobie w zgodzie jako światy wewnętrzne. Ale powstaje następnie świat zewnętrzny, materialna przyroda jako trzecie principium, czyli zarazem Bóg w gniewie (Ojciec) i Bóg w miłości (Syn) oraz miejsce systemowo związane z trzecim elementem Trójcy – z Duchem Świętym. Wydaje się, że ta Gaja jest miejscem stwarzania trzeciego principium, do którego wlewają się z dwóch dzbanków dwie zasady, z jednej ciemny wściekły ogień, a z drugiej, łagodne i przyjazne światło.

 

Na jakie siedem postaci rozszczepia się u Böhmego pierwotna jedność w trójcy, nie powiem. Powiem tylko, że według znanej koncepcji Joachima z Fiore, po Epoce Ojca i Epoce Syna nastanie Epoka Ducha Świętego. Nietrudno się domyślić, że to będzie Epoka Wodnika. Kiedy ona się zacznie? Wszelkie spekulacje na ten temat zależą od tego, jak narysujemy gwiazdozbiór Wodnika. Ja go narysowałem tak, że Wodnik ma wierzchołek będący przecięciem ekliptyki i długości ekliptycznej południowego bieguna ekliptyki. Tu (po stronie południowej) kończy się Wieloryb (mający w tym wypadku znaczenie Ryb), a zaczyna się Wodnik. Punkt 0° Barana już przekroczył ten wierzchołek (według kalkulatora do przeliczania jednych współrzędnych astronomicznych  na inne już w 1998 roku).       

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 22 marca 2018

Licznik odwiedzin:  197 479  

O moim bloogu

Pozdrawiam 

Tarot Apokalipsy

Statystyki

Odwiedziny: 197479

O mnie

Mówią o mnie, że jestem mistrzem.
A ja nie zaprzeczam.

Czy rzeczywiście Światosław to umysłowość tak wzniosla? Skądże, on tylko biegle żongluje starym Heglem, bo żyje z tego rzemiosła.
Tarot Apokalipsy

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to